Jak se chovat v lese, a jak pomáhat a neuškodit
"Největším nepřítelem pro zvěř není mráz ani sníh, ale lidská bezohlednost"
Pro zvěř ve volné přírodě, mohou mrazivé dny, spolu s nedostatkem potravy, znamenat velké ohrožení. Aby přežila zimu bez větších problémů, musejí myslivci pravidelně plnit krmelce kvalitní potravou. Na každé myslivecké sdružení připadá v průměru kolem deseti až dvanácti krmelců pro spárkatou zvěř a několik zásypů pro zvěř pernatou. Myslivci se ke každému krmelci musejí v zimě vypravit minimálně jednou týdně.
Základním krmivem pro lesní zvěř jsou krmiva objemná, mezi nejdůležitější objemné krmivo patří kvalitní seno, které by mělo být zvěři předkládáno v pravidelných intervalech, protože obsahuje vlákninu a navíc je to pro ni přirozená potrava. Můžou se využít i další objemná krmiva, jako je čerstvá siláž, senáž nebo dobře usušená letnina. Objemné krmivo myslivci doplňují krmivem jadrným. Je důležité dbát na to, aby byl zvěři předkládán kvalitní oves. Ten je pro zvěř nevhodnější, obsahuje hodně vlákniny a množství energie, která je obsažena v jádru. Naopak bychom se měli vyvarovat přikrmování pšenicí nebo žitem, na které není zvěř v zimním období zvyklá. Jednak tato krmiva obsahují málo vlákniny, ale hlavně obsahují lepek, který způsobuje zvěři zažívací potíže.
Přilepšit zvěři můžete i Vy, třeba při rodinné procházce.
Pečiva bychom se měli při krmení zvěře spíše vyvarovat a to proto, že absorbuje hodně vlhkosti, takže rychle plesniví a jakákoliv plesnivá strava zvěři škodí. Pokud jsme se přeci jen rozhodli zvěři přilepšit pečivem, tak pouze dobře usušeným neplesnivým chlebem a rohlíkem, které nakrájíme před sušením na malé kostičky. Staré, plesnivé, sladké pečivo ve velkých kusech nepředkládáme. Rozrůstají se na něm houby typu Aspergilus, které obsahují velké množství mykotoxinů. Takové pečivo není zvěř schopna ani přijmout pro jeho velikost, v korýtku pak leží netknuté a nasává vlhkost z okolí, čímž se stává pro zvěř potravou rizikovou. Platí jedna zásada, naší zvěři nepředkládáme nic, co z naší země nevzešlo a co bychom sami nepozřeli.
Pokud jste na podzim nasbírali kaštany nebo máte doma přebytek mrkve, do lesa je určitě vezměte. Zvěři chutnají i jablka nebo zbytky jakéhokoliv ovoce nebo zeleniny z domácnosti, ale vždy je nutné takové krmení předkládat jenom v malém množství a nakrájené na malé kousky. Musíme si uvědomit, že zvěř je většinou přežvýkavá, tráví pomocí bakterií ve střevech a ty vyžadují určitou stálost v potravě. Seno, siláž, krmiva, která mohou být předkládána během celé zimy, mají stálou kvalitu a pro zvěř jsou skutečně nejvhodnější. Zpestření v podobě ovoce je žádoucí jen v malém množství, právě aby nezpůsobovalo zvěři trávicí problémy.
Kaštany a žaludy patří na zem u krmelce, nikdy jej nedáváme do korýtka. Tam patří pouze oves, kostky sušeného pečiva, kostky nezávadného ovoce či zeleniny. Návštěvníci lesa, kteří chtějí pomoci při krmení lesní zvěře, by měli být obezřetní. Krmivo je dobré ukládat přímo do krmelců. Pokud se ponechá pečivo, ovoce či zelenina na mokré zemi či na sněhu, potrava začne brzy nahnívat či bobtnat a může zvěři uškodit. Je vždy lepší, se nejprve poradit s myslivcem, protože přikrmování zvěře je poněkud složitější. Nezkušení lidé přikrmováním často poskytují zvěři medvědí službu.
Návštěvníci lesa by měli dodržovat v lesích určitá pravidla. Problémy způsobují v honitbách hlavně pejskaři, kteří nechávají své mazlíčky volně pobíhat po lesích. Zvěř instinktivně vykonává v zimě minimum pohybu. Pokud pes vyplaší srnčí zvěř, a ta se před ním snaží uprchnout, vydá přitom obrovské množství energie. Slabší kusy pak mohou zemřít na celkové vysílení nebo zánět dýchacího ústrojí. Pokud prožene pes srnu, lze předpokládat, že zahyne nejen srna ale i její plod, který se v této době v srně vyvíjí. Neplatí tedy taková „moudra pejskařů“ typu, že můj pejsek zvěři neublíží, on se za ní jen proběhne a je hned zpátky.
Tak takhle, prosím, NE
Takhle nějak by to mělo vypadat
V korýtku je vidět celý oves, kousky zeleniny, ovoce a sušených kostek pečiva